W związku z wprowadzonymi obostrzeniami i zmianami w strefach bezpieczeństwa COVID-19, informujemy, iż UTW zawiesza stacjonarne spotkania wykładowe w pierwszym semestrze.
Zapisani uczestnicy będą informowani smsami o dostępności wykładów na kanale You Tube Centrum Kultury.
Więcej informacji uzyskają Państwo pod nr tel. koordynatora:798 248 859

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w strukturach Centrum Kultury w Piasecznie od 2007 roku. Przez 10 lat funkcjonowania UTW zyskiwał nowych słuchaczy i obecnie liczy ok 200 osób.

Nasi słuchacze to seniorzy 60+. Ku naszej radości są z nami również 90 latkowie a nawet 100 latka.

Rok akademicki zaczynamy zazwyczaj pod koniec września, wykłady trwają od października do końca maja. Rok akademicki podzielony jest na dwa semestry z przerwą na ferie zimowe. Podczas semestru odbywa się średnio 15 spotkań wykładowych.

Główną formą działalności uniwersytetu są spotkania wykładowe, które od lat odbywały się w sali Domu Kultury, a od tego roku mają miejsce  w CEM przy ul. Jana Pawła II 55.

spotkania wykładowe odbywają się w każdą środę, dla dwóch grup jednocześnie:

  • 00-12.15 – wykład pierwszy
  • 15-12.45 – wspólna przerwa (grupy zmieniają sale)
  • 45-14.00 – wykład drugi

Wykładowcami są pracownicy ośrodków naukowych – uniwersytetów, instytutów oraz specjaliści muzealnicy bądź edukatorzy. Tematyka wykładów jest zróżnicowana. Poruszamy się w zarówno obszarach humanistycznych – psychologii, religioznawstwa, etnografii, historii sztuki (muzyka, malarstwo) i literatury ale także wzbogacamy wiedzę z  zakresu nauk przyrodniczych, ochrony zdrowia (medycyna, żywienie człowieka). Bliska jest nam tematyka społeczna, dlatego też na nasze spotkania zapraszamy publicystów, przedstawicieli instytucji państwowych czy Fundacji. Kilka razy w roku proponujemy naszym słuchaczom prelekcje wyjazdowe lub lekcje muzealne oraz spotkania autorskie w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną.

Środowe spotkania wykorzystujemy również do celebrowania świąt okolicznościowych takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, zazwyczaj uświetnionych koncertem. Część naszych słuchaczy uczestniczy w dodatkowo płatnych zajęciach prowadzonych przez Centrum Kultury skierowanych dla seniorów – np. plastycznych, rękodzielniczych czy  jodze. W środowisku UTW organizujemy także wyjazdy do teatru, czasami do kina oraz na wycieczki (opłacane indywidualnie).

Miejsce spotkań: Centrum Edukacyjno – Multimedialne ul. Jana Pawła II 55
Kontakt do koordynatora: Joanna Samojlik, tel. 798 248 859, e-mail: utw@kulturalni.pl
Czesne: 80 zł za semestr