Teatr PERONÓWKA rozpoczął działalność w październiku 2018 r. w zainicjowanym przez Radę Seniorów Klubie Seniora na ul. Dworcowej 9. Pierwszy występ odbył się w gmachu Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno 17.12.2018 r. Była to „Dietetyczna wigilia” z udziałem Anny Wasilewskiej, która napisała scenariusz, Anny Abramczuk, Jolanty Radeckiej i Jacka Jerczyńskiego.

PERONÓWKA na scenie

W ciągu 5 lat (w tym od marca 2020 do jesieni 2021 pandemia ograniczała działalność) powstało ponad 20 scenariuszy napisanych przez Annę Wasilewską, Annę Lorent i Elę Nowińską, a wystawionych spektakli ogółem ponad  80  razy.

Sztuki są głównie o tematyce bliskiej życia Seniorów – pełne humoru, satyry, dowcipu (np. : Dzień z życia emerytki, Wiosna, Wspomnienia z wakacji, Życiowe niespodzianki, Zaskakujące wyznania, Spotkanie po latach, Marzyciele, Casting,, Sztuka bez barier, Zdrada). Są również o tematyce kulturalno-edukacyjnej, m.in.: Zasłużony magister Ignacy, (z okazji 200. Rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza), Maria Konopnicka – poetka ludu, Maria Skłodowska-Curie ( nadanie imienia szkole nr 4 w Piasecznie), Lidia Wysocka – niezapomniana, a także dla najmłodszych widzów, np.: Zaradna wnuczka, Baba Jaga u dentystki, Pchła Szachrajka, Spotkanie Koziołka Matołka z Czerwonym Kapturkiem.

Swoje spektakle prezentowaliśmy nie tylko w Piasecznie, ale również w Warszawie, Skolimowie, Józefosławiu, Konstancinie, Jazgarzewie, Bielawie, a nawet w Łęczycy (na zaproszenie Domu Kultury).

W listopadzie 2022 r. braliśmy udział w III Przeglądzie Artystycznym Twórczości Osób Starszych, organizowanym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Na początku działalności występowaliśmy pod patronatem Biblioteki Publicznej, następnie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a obecnie jesteśmy wolontariuszami Centrum Kultury, gdzie rozwijamy się pod fachowym okiem aktora, muzyka, spikera, o skutecznym talencie pedagogicznym – Ziemowita Kłujszo.

Jubileuszowe przedstawienie pt.”Zdrada” wg. scenariusza Anny Wasilewskiej odbyło się 15.12.2023 r. w Domu Kultury w Piasecznie ul. Kościuszki 49. Wykonawcami byli: Bożena Dobrowolska, Anna Lorent, Ela Nowińska, Jolanta Radecka, Anna Wasilewska, Dorota Wdowiak, Józef Czernicki, Antoni Świetlik.

PERONÓWKA  poza sceną

„Peronówka” poza działalnością sceniczną – aktorską – aktywnie uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach  na zasadzie wolontariatu oraz odpowiadała pozytywnie i czynnie na zaproszenie różnych placówek m.in. szkół, bibliotek, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów opieki itp. zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Okres pandemii wyraźnie zakłócił i ograniczył naszą działalność, ale nie zatrzymał!

„Narodowe czytanie” w 2021 – na zaproszenie piaseczyńskiej biblioteki – zapoczątkowało nasz udział w wydarzeniach kulturalnych miasta. Była to „Moralność Pani Dulskiej” – czytana przed biblioteką w Zalesiu Dolnym – z podziałem na role i w strojach z epoki. W bieżącym roku również włączyliśmy się w ramach narodowego czytania do zespołu czytającego „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej  w Przystani pod Klonami. Było to imponujące wydarzenie, za które Centrum Aktywności Seniora otrzymało od Pary Prezydenckiej podziękowanie wraz z egzemplarzem książki w pięknej oprawie.

W okresie gdy teatr nasz był  pod patronatem Klubu Senior+ w siedzibie klubu organizowane były przez nas wieczory literackie, spotkania poetyckie m.in.  wieczór poświęcony zadumie przy wierszach Anny Lorent (7.11.2019 ), „Opowieści wiatrem pisane” Anny Lorent (14.10.2021), spektakl i wiersze jubileuszowe z okazji 90. Rocznicy Urodzin Pani Danieli (13.01.2022), wiersze oraz pogadanka na temat karmienia ptaków dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (3.06 2022).

Bardzo dobrze wspominamy współpracę z biblioteką w CEMie, gdzie 24.09.2022 r. uczestniczyliśmy w Festiwalu Pięknej Książki przebrani w stroje przedstawiające bohaterów wybranych książek.

W bibliotece w Domu Kultury odbyło się spotkanie z poetą Janem Kazimierzem Siwkiem, podczas którego Ela Nowińska i Jolanta Radecka rozmawiały z dziećmi o tym jakie książki lubią dzieci czytać. Również na zaproszenie biblioteki w CEMie przygotowaliśmy dla dzieci wraz z  Eko-Babkami Kalambury Świąteczno-Noworoczne (12.2022)

Oprócz spotkań w bibliotece przedstawiciele „Peronówki” gościli w piaseczyńskich szkołach , m.in. Szkole nr 5, gdzie prezentowane były wiersze Jana Kazimierza Siwka i Jolanty Radeckiej oraz wspominane dzieje szkoły przez byłą nauczycielkę  Mariannę Lis. W szkole nr 1 odbyło się spotkanie z Mikołajem i Śnieżynką – aktorami Peronówki: Anną Wasilewską i Józefem Czernickim.

W Szkole Dzieci w Pęcherach oprócz przedstawień „Zaradna wnuczka” i „Baba Jaga u dentystki” piekliśmy pierniki i uczestniczyliśmy w pikniku z okazji Dnia Dziecka, w obchodach dnia św. Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia oraz włączyliśmy się do programu „Adoptuj urodziny”.

W roku szkolnym 2022/23 realizowaliśmy program „Od pierwszaka do Seniora” – przykład dobrej praktyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie w celu wzmacniania więzi międzypokoleniowej, kultywowania tradycji ludowych i narodowych, uczenia dzieci tolerancji w stosunku do ludzi starszych. Były to spotkania cykliczne o różnym charakterze: wspólne malowanie, śpiewanie, zabawy  itp.

Oprócz spotkań z dziećmi członkowie „Peronówki” odwiedzali pensjonariuszy – seniorów Rezydencji Antonina, gdzie oprócz spektakli teatralnych prezentowaliśmy wspomnienie o Bogusławie Kaczyńskim, tegorocznym Festiwalu  w Białej Podlaskiej itp. Również były to spotkania cykliczne.

Bardzo cenimy sobie współpracę z „Alarmem dla klimatu”. Razem z Eko-Babkami wspieramy różne ciekawe akcje i uczestniczymy w cennych projektach m.in. Lasy się liczą (spektakl na piaseczyńskim Rynku), Stop plastik (Plac Kisiela), Czysta rzeka (spacer wzdłuż Jeziorki), Trakt Warecki (protest pod Starostwem, spotkanie w Zalesiu Górnym, które prowadził dr Mirosław Grzyb z Anną Kolińską i Agnieszką Płachno.

Z okazji Dnia Ziemi dołączyliśmy do projektu Eko-Babek „Czyste Glinki”, polegającym na usuwaniu śmieci z  położonych w okolicach dawnej cegielni w okolicy Gołkowa, Kamionki i Bobrowca.

Z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się w Akcję Żonkile z okazji 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

„Peronówka” brała czynny udział w Senioraliach (zarówno w konkurencjach sportowych: przeciąganie liny, bieg i in., jak i w części artystycznej prezentując dwa skecze wg Stefanii Grodzieńskiej i jeden wg Andrzeja Zawadzkiego), Piaseczyńskiej Mili Konstytucyjnej, Sportowej Olimpiadzie Seniorów, obchodach 100-lecia piaseczyńskiego sportu  itp.

Ponadto zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym dołączyliśmy w dniu 1.11. do osób kwestujących na Cmentarzu Parafialnym.

Swoją aktywność i dobrą formę fizyczną Teatr Peronówka zawdzięcza Fundacji „Żyj aktywnie po 50-tce”. Uczestniczyliśmy w zajęciach „Zdrowy kręgosłup” pod przewodnictwem Gabrieli Helak, ustanawiając „Rekord Polski w największych zajęciach” podczas Piaseczyńskich Senioraliów (19.11.2022), bierzemy udział w zajęciach Nordic Walking (Las Chojnowski, Kabacki, Górki Szymona), spotkaniach  gimnastycznych (układy sportowo-taneczne). Zdobywamy wiedzę jak czuć się młodo i zdrowo.

Jesteśmy otwarci na wszystkie formy współpracy ze wszystkimi od przedszkola do seniora. Dziękujemy  naszym Sympatykom za ciepłe słowa, oklaski, częste owacje na stojąco. Serdecznie zapraszamy na nasze występy, zapewniamy miło spędzony czas, dobrą atmosferę i piękne wspomnienia.

 

Jolanta Radecka

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *