Początek roku to czas posumowań. W 2018 roku Fundacja Żyj Aktywnie po 50-tce przy wsparciu finansowym Gminy Piaseczno zrealizowała projekt Nordic Walking 50+. Zadanie obejmowało cykl 26 spotkań szkoleniowo-treningowych oraz dwa marsze integracyjne „ Łączymy Pokolenia”, prowadzone przez licencjonowanych i doświadczonych  instruktorów. Zajęcia były dedykowane zarówno osobom początkującym przygodę z tą formą aktywności jak i zaawansowanym „nordicwalkerom”. Intensywność zajęć dostosowana była do możliwości i  potrzeb uczestników bez względu na wydolność.

 

Realizację projektu zaczęliśmy wczesną wiosną, z początkiem marca i zakończyliśmy w listopadzie. Aura była zmienna jak pory roku, mieliśmy okazję maszerować po ośnieżonych alejach, skąpanych w słońcu duktach i mokrych od deszczu ścieżkach.

 

Jednym z celów naszej oferty było przybliżenie mieszkańcom terenów rekreacyjnych naszej Gminy. Spotkania z Nordic Walkingiem prowadziliśmy w czterech lokalizacjach: Park Miejski w Piasecznie , Górkach Szymona, Lesie Chojnowskim oraz Lesie Kabackim. Obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę w Parku Miejskim: kwitnące krokusy, sekundowaliśmy rozrastającej się rodzinie łabędzi, upajaliśmy się zapachem kwitnących bzów i kasztanów. Lato zastało nas w maju, na Górkach Szymona gdzie mogliśmy spróbować naszych sił także w marszu przełajowym. Jesienne grzyby zbieraliśmy w Lesie Chojnowskim. Tamtejsze spacery umiliła nam restauracja La Musica częstując uczestników pysznym ciastem i regenerującymi napojami własnej produkcji. Złota Polska Jesień roztoczyła przed nami swe uroki w Lesie Kabackim. Projekt zakończyliśmy w  chłodzie pierwszych przymrozków.

Były i chwile zadumy w miejscach pamięci poświęconych poległym w Powstaniu Styczniowym, w okresie II Wojny Światowej oraz ofiarom katastrofy lotniczej w 1987 roku.

Jednak uczucie radości i satysfakcji dominowały podczas spotkań szczególnie w trakcie marszy integracyjnych, z których każde było zakończone ogniskiem na Zimnych Dołach dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Chojnów. Była muzyka, tańce i śpiew oraz pyszne smakołyki z piknikowych koszy.

Był to wspaniały czas w trakcie, którego spotkaliśmy niebanalnych i czarujących ludzi- uczestników naszych zajęć, z którymi każda droga jest łatwa i przyjemna. Dziękujemy Wam za wszystkie wspólnie spędzone chwile.

.

Podsumowując:

  • w projekcie wzięło udział ok.560 osób,
  • przebyliśmy wspólnie ok 150 km,
  • najmłodszy uczestnik miał lat 8, najstarszy 88,
  • uczestnicy naszego projektu zaczęli brać udział w zawodach Nordic Walking,
  • uczestnikami zajęć były osoby samotne jak i całe wielopokoleniowe rodziny,
  • nawiązaliśmy niezliczoną ilość nowych znajomości i przyjaźni.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją oraz do obejrzenia filmu podsumowującego

projekt na stronie www.zyjaktywnie50.p,l www.senioralnepiaseczno.eu.

 

Dziękujemy: Gminie Piaseczno za udzielone wsparcie finansowe, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Piaseczyńskiej Radzie Seniora i ich opiekunom Joannie Samojlik i Krzysztofowi Kasprzyckiemu, pracownikom Biura Promocji przy Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno za udzielone wsparcie medialne, Nadleśnictwu Chojnów za udostępnienie stanowisk na obiekcie Zimne Doły. Zespołowi Referatu do spraw społecznych za profesjonalizm i wsparcie.

 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom. Byliście cudowni!

Do zobaczenia wkrótce!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *