2 października Gmina Piaseczno podpisała umowę na przygotowanie dokumentu Strategia Polityki Senioralnej na l. 2020-2025.

W polityce senioralnej chodzi o to, aby w wielu obszarach wypracować rozwiązania, które trafnie i efektywnie zaspokoją potrzeby osób starszych – mówi Hanna Kułakowska – Michalak Burmistrz Piaseczna – jestem przekonana, że już sama praca nad dokumentem przyniesie konstruktywne wnioski a strategia, która powstanie będzie wyznacznikiem w realizacji polityki senioralnej.

Dokument określi priorytety w zakresie poprawy warunków i jakości życia seniorów w Piasecznie oraz wskaże najlepsze działania lokalnego samorządu w zakresie działań na rzecz najstarszych mieszkańców. Powstanie Strategii było jednym z wniosków Piaseczyńskiej Rady Seniorów. Strategia polityki senioralnej to określenie sposoby postępowania, mapa drogowa prowadząca do zaspokojenia najważniejszych potrzeb mieszkańców powyżej 60 roku życia.  Warto odnotować, że Piaseczno jest jedną z zaledwie kilku gmin w Polsce, które podejmują się przygotowania i uchwalania Strategii polityki senioralnej.

– Zmiany demograficzne stawiają samorząd przed nowymi wyzwaniami w zakresie działań i standardu usług publicznych – mówi Krzysztof Ł. Kasprzycki – opiekun Piaseczyńskiej Rady Seniorów – Przełomowy i nadzwyczaj ważny dokument, jakim jest strategia, pozwoli się gruntownie się przygotować do nadchodzących zmian. Teraz głos należy do seniorów a my będziemy słuchać o ich potrzebach, oczekiwaniach i problemach, w których Gmina Piaseczno może pomóc – zapowiada Kasprzycki.

W ramach prac nad dokumentem odbędą się spotkania, warsztaty diagnostyczne i planowania partycypacyjnego oraz konsultacje z mieszkańcami, podmiotami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Dokument zostanie przygotowany do połowy grudnia i w przyszłym roku zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej.

Pierwszy warsztat dla mieszkańców, zarządów i członków organizacji pozarządowych odbędzie się 23 października o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Piasecznie.

 

1 komentuj
 1. Danuta Błesyńska
  Danuta Błesyńska napisał:

  Cieszę się, że również Rada Seniorów Piaseczna wnioskuje opracowanie polityki senioralnej dla gminy Piaseczno. Rada Seniorów Konstancina Jeziorny juz jesienią 2017 r. złożyła wniosek do burmistrza i rady miejskiej o opracowanie polityki senioralnej dla n/gminy i zabezpieczenie środków finansowych na ten cel w budżecie, wskazując priorytety i ofiarując swoją pomioc w przygotowaniu. W br. opracowano ankietę (1000 egz.), którą członkowie RS i koła emerytów przeprowadzali, żerby poznać opinie i potrzeby n/społecznośc. Wyniki są opracowywane, Większość ankiwrowanych wskazuje na potrzebę klubu seniora+ (zazdrościmy seniorom z Piaseczna!).
  W czwartek 17.10. mamy posiedzenie RS będę namawiała do udziału w szkoleniach – to b.dobra inicjatywa i powinniśmy współpracować.Pozdrowienia
  Danuta Błeszyńska Przewodniczą RS Gm. Konstancin-Jeziorna

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *