Strategia polityki senioralnej – seniorzy maja głos

2 października Gmina Piaseczno podpisała umowę na przygotowanie dokumentu Strategia Polityki Senioralnej na l. 2020-2025.

W polityce senioralnej chodzi o to, aby w wielu obszarach wypracować rozwiązania, które trafnie i efektywnie zaspokoją potrzeby osób starszych – mówi Hanna Kułakowska – Michalak Burmistrz Piaseczna – jestem przekonana, że już sama praca nad dokumentem przyniesie konstruktywne wnioski a strategia, która powstanie będzie wyznacznikiem w realizacji polityki senioralnej.

Dokument określi priorytety w zakresie poprawy warunków i jakości życia seniorów w Piasecznie oraz wskaże najlepsze działania lokalnego samorządu w zakresie działań na rzecz najstarszych mieszkańców. Powstanie Strategii było jednym z wniosków Piaseczyńskiej Rady Seniorów. Strategia polityki senioralnej to określenie sposoby postępowania, mapa drogowa prowadząca do zaspokojenia najważniejszych potrzeb mieszkańców powyżej 60 roku życia.  Warto odnotować, że Piaseczno jest jedną z zaledwie kilku gmin w Polsce, które podejmują się przygotowania i uchwalania Strategii polityki senioralnej.

– Zmiany demograficzne stawiają samorząd przed nowymi wyzwaniami w zakresie działań i standardu usług publicznych – mówi Krzysztof Ł. Kasprzycki – opiekun Piaseczyńskiej Rady Seniorów – Przełomowy i nadzwyczaj ważny dokument, jakim jest strategia, pozwoli się gruntownie się przygotować do nadchodzących zmian. Teraz głos należy do seniorów a my będziemy słuchać o ich potrzebach, oczekiwaniach i problemach, w których Gmina Piaseczno może pomóc – zapowiada Kasprzycki.

W ramach prac nad dokumentem odbędą się spotkania, warsztaty diagnostyczne i planowania partycypacyjnego oraz konsultacje z mieszkańcami, podmiotami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Dokument zostanie przygotowany do połowy grudnia i w przyszłym roku zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej.

Pierwszy warsztat dla mieszkańców, zarządów i członków organizacji pozarządowych odbędzie się 23 października o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Piasecznie.

 

0 odpowiedzi

Skomentuj wpis

Podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami naszej strony.
Nie bądź nieśmiały :) Pisz śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *