Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie oferuje bezpłatną pomoc w następujących formach:
- konsultacji psychologicznych;
- porad psychologicznych;
- psychoterapii indywidualnej osób dorosłych;
- psychoterapii małżeńskiej/par;
- psychoterapii rodzinnej.
Zapraszamy osoby zainteresowane do wcześniejszego umówienia się pod numerami telefonów: 22 756 72 63, 22 750 33 08.
Jak wygląda praca psychologa w pomocy społecznej?
Praca psychologa na pierwszy rzut oka wydaje się specyficzna, ze względu na to, że prowadzona jest nie tylko w gabinecie, ale gdy jest potrzeba – i u klienta w domu. Często psycholog, żeby pomóc w kryzysie – wchodzi do rodziny i pracuje w domu, z (całą) rodziną w przezwyciężeniu jej problemów, gdyż niejednokrotnie bez tej interwencji niemożliwe jest rozwiązanie bardzo trudnej sytuacji człowieka. Tym głównie różni się od pracy psychologa w innych placówkach, takich jak szkoła, poradnia czy szpital.
Nie byłoby to jednak często możliwe bez współpracy z pracownikami socjalnymi i asystentami rodziny, gdyż wiele osób korzystających z pomocy socjalnej po prostu do psychologa nie poszłoby, czy to z obawy przed stygmatyzacją, czy też z obawy przed przyznaniem się do tego, jak bardzo są bezradni wobec sytuacji i jak bardzo jest ona nieznośna psychicznie.
Nie sposób jednak odpowiedzieć na czym polega praca psychologa bez wskazania charakteru problemów osób zgłaszających się do pomocy społecznej, takich jak: trudna sytuacja psychologiczna, finansowa, rodzinna, zdrowotna, społeczna i/lub zawodowa. Chodzi, bowiem o to, że mamy do czynienia z ludźmi w obliczu zagrożenia, obciążonych jakąś tragedią lub dramatem życiowym, w desperacji, w poczuciu klęski lub załamania się, wyczerpania.
Często słyszymy, jak psycholodzy wysyłani są do osób będących ofiarami katastrof lub klęsk żywiołowych. Psycholodzy wpisują się w podobny typ działań. W gruncie rzeczy udzielają pomocy psychologicznej osobom w kryzysie, których udziałem są takie bolesne, doświadczenia, jak np.:
- śmierć osoby bliskiej,
- próby samobójcze lub groźby członka rodziny,
- uzależnienia,
- przemocy,
- współuzależnienia,
- obecności w rodzinie osoby zaburzonej psychicznie,
- z powodu niewydolności i negatywnych postaw rodzicielskich,
Taka charakterystyka ludzkich spraw z jakimi mamy do czynienia wyznacza charakter naszej pracy. Przybiera ona w sposób konieczny postać – interwencji kryzysowych – działania zbliżonego do swego rodzaju pogotowia psychologicznego. Choć w sensie formalnym, nasza działalność oznaczona jest jako poradnictwo psychologiczne, to jednak trudno w związku z ciągłym obcowaniem z sytuacjami kryzysowymi podporządkować pracę ścisłym ramom czasowym. Kiedy bezpośrednim celem staje się ustabilizowanie psychiczne klienta na tyle, aby mógł przestać koncentrować się na swoim cierpieniu i aby mógł efektywnie korzystać ze wsparcia asystenta rodziny czy pracownika socjalnego.
Psycholog wspomaga również pracowników socjalnych, asystentów rodziny i innych specjalistów w lepszym zrozumieniu problemu, ustaleniu właściwej diagnozy, w końcu ustaleniu planu pracy z klientem.
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?Nie krępuj się!