W marcu 2020 roku 9-osobowa grupa wolontariuszek z piaseczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  postanowiła ofiarować swój czas, swoje pomysły, wiedzę i pracę, by zrobić coś pożytecznego dla ziemi, środowiska, dla innych, zadbać o naturę, zdrowie itp. Inspiracją do tych planów był udział w ogólnopolskim projekcie ”UTW dla Społeczności” zorganizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ”ę” oraz sponsorowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Tak powstał pierwszy projekt „Zamień Ego na Eko”, by symbolicznie spowodować zmianę zainteresowania swoją osobą  na otoczenie wokół nas. Zaczęłyśmy szyć torby na zakupy z materiałów z odzysku: starych firanek, zasłon, zbędnych kawałków materiałów. Uszyłyśmy 500 toreb, które bezpłatnie rozdawałyśmy we wrześniu 2020 roku mieszkańcom  w centrum Piaseczna na Skwerze Kisiela. Finał trwającego pół roku projektu został przyjęty z uznaniem władz miasta i mieszkańców. Pisano o nas w lokalnej prasie. Stałyśmy się rozpoznawalne. Postanowiłyśmy się nazwać. Padła propozycja Eko Babcie. Odrzuciłyśmy ją, bo żadna z nas nie czuje się jak babcia. I tak powstała nazwa Eko Babki. Ponieważ w działaniu jesteśmy oryginalne i niepowtarzalne postanowiłyśmy przyjąć pisownię EkoBabki.

Po zakończeniu tego projektu szyłyśmy również maseczki dla Klubu Senior+ przygotowującego świąteczne paczki dla lokalnych Seniorów. Włączyłyśmy się również do akcji szycia szmacianych lalek dla dzieci z domów dziecka lub rodzin z dziećmi pod opieką MOPS.

Jako wyraz wdzięczności za udostępnienie nam lokalu do wcześniejszych prac krawieckich  przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie zamontowałyśmy na wielkiej płycie uszyty materiałowy kalendarz adwentowy z 22 kieszonkami na książki. Biblioteka zorganizowała konkurs świąteczny dla swoich czytelników i każdego dnia można było wygrać inny bestseller.

Drugi projekt to „Czyste Glinki”. Glinki to piękna krajobrazowo okolica w gminie Piaseczno położona między Kamionką a Gołkowem i Bobrowcem. Teren jest bardzo urozmaicony – lasy i stawy – niegdyś było to nieformalne centrum rekreacyjno-sportowe. Przez kilka miesięcy regularnie zbierałyśmy śmieci: butelki, puszki po piwie i innych napojach, części samochodowe, opony , wszystko, co znajduje się w codziennym użytku. W sobotę 17.04.2021 roku z okazji Dnia Ziemi zaprosiłyśmy mieszkańców okolic, straż pożarną, sołtysów, dzieci szkolne oraz całe rodziny na sprzątanie tej pięknej części naszej gminy. Obecnie przygotowujemy tabliczki przypominające o konieczności szanowania tego terenu i utrzymywania go w  czystości.

Współpracujemy z Alarmem dla Klimatu Piaseczno-grupa dyskusyjna. W ubiegłym roku w Górze Kalwarii, a w tym roku w Piasecznie sadziłyśmy drzewka. Każdy uczestnik lub grupy proekologiczne  lub rodziny z dziećmi miały możliwość ufundowania okolicznościowej tabliczki przypiętej do drzewka jako pamiątkę tej akcji. Nasze drzewka są oznaczone jako : „ To drzewko rośnie dzięki EkoBabkom”.

Z okazji Dnia Ziemi brałyśmy udział w instalacji artystycznej „Stop plastik” i „Nie zasypuj życia plastikiem”. Plastikowe odpady niszczą naszą planetę – zanieczyszczają oceany, zatruwają żywność i wodę oraz szkodzą zdrowiu. Rozkład plastiku zajmuje 500-1000 lat. Całoroczna kampania Stop plastik odbywa się pod patronatem Burmistrza Piaseczna- Daniela Putkiewicza.

W niedzielę 16.05.2021 roku na piaseczyńskim Rynku odbyło się widowisko

z ekologicznym przesłaniem „Wspólny las” , w którym brałyśmy udział. Zamieniłyśmy się w różne drzewa, które były symbolicznie i brutalnie wycinane. Śpiewające wokół ptaki i pięknie deklamowany wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. ”Drzewa” były przeciwwagą dla tych nieprzemyślanych zabiegów. Happening był wyrazem protestu przeciwko inwestycjom infrastrukturalnym, by nie wycinać starych drzew, a potem sadzić nowe, które wymagają kilkadziesiąt lat wzrostu.

Współpracujemy również z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” prowadząc konwersacje z migrantami. Pomagamy im poprawnie mówić po polsku. Są to bardzo ciekawe i obustronnie korzystne spotkania. Rozmawiamy o wszystkim, co nas interesuje m.in. o kulturze, sztuce, rodzinie, zwyczajach, aktualnych wydarzeniach, ekologii, przyrodzie.

Ostatnio  został nagrany film o pandemii „Zarazem” w reżyserii Grzegorza Emanuela, w którym brały udział dwie EkoBabki. W dniu 07.06.2021 odbyła się premiera filmu z udziałem wykonawców wraz z otwarciem wystawy prac Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej w Strefie Kultury w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym. W filmie były reprezentowane różne środowiska: lekarka, studentka, artysta – wykładowca, nauczycielka, dojrzała, spełniona kobieta, rodzina i in. Wszyscy opowiadali o swoich przeżyciach, odczuciach w czasie pandemii 2020. Film bardzo ciekawy, poruszający, pełen interesujących refleksji.

Wszystko, co robimy sprawia nam dużo radości oraz daje niesamowitą energię i chęć do dalszej pracy. Oprócz pracy zespołowej, sporo czasu spędzamy razem, wyjeżdżając razem na wakacje lub krótkie weekendowe wypady, oglądając wspólnie sztuki lub filmy, angażując się w bieżące lokalne wydarzenia.

O naszych osiągnięciach i integracji naszej grupy w pracy i w zabawie  miałyśmy przyjemność opowiedzieć w wywiadzie pt. „ Z nimi Ziemia nie zginie- Eko Babki z Piaseczna „ prowadzonym przez Eko Babcię- Beatę Borucką w jej  internetowej telewizji Silver TV.

Zachęcamy wszystkie Panie, jak równie i Panów, do oddawania swojego czasu i umiejętności innym.  Zapewniamy o niewspółmiernie większych korzyściach i zadowoleniu,  jakie za to otrzymujemy.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *