Gmina Piaseczno wdrożyła pilotażowy program usług opiekuńczych w formie teleopieki obejmujący seniorów. Technika w służbie seniorom to nowość w naszej gminie – przyznaje Krzysztof Kasprzycki koordynator ds. senioralnych z Urzędu Miasta i Gminy w Piasecznie. Program teleopieki był ważnym punktem Piaseczyńskiej Rady Seniorów. Opaska działa niczym telefon alarmowy – duży przycisk zapewnia możliwość połączenia z centrum operacyjno-alarmowym, które działa 365 dni w roku w systemie 24/7. Dyspozytor w zależność od sytuacji można wezwać na pomoc sąsiada, przyjaciółkę lub kogoś z najbliższej rodziny a w okolicznościach ekstremalnych dyspozytor zawiadamia służby ratunkowe. Urządzenie wyposażone jest również w czujnik upadku, dzięki czemu automatycznie o sytuacji powiadamiane jest centrum operacyjno-alarmowe oraz w GPS na wypadek, gdyby konieczna była lokalizacja użytkownika opaski. Urządzenie działa w oparciu o sieć GSM pozwalające seniorowi na pełną swobodę poruszania się nie tylko po okolicy, wyjechać na wakacje, sanatorium lub rodziny. Opaska jest odporna na wstrząsy oraz jest wodoodporna, co jest szczególnie ważne z uwagi na fakt, że w trakcie kąpieli dochodzi do licznych wypadków.
Opaska przede wszystkim buduje poczucie bezpieczeństwa. Świadomość, że nie potrzebujemy przy sobie telefonu komórkowego i jesteśmy bezpieczni, że ktoś nad nami czuwa szczególnie dla samotnych seniorów jest niezwykle istotne – mówi Krzysztof Kasprzycki koordynator ds. senioralnych z UMiG.
Pilotażowy program obejmujący 30 wytypowanych seniorów został sfinansowany z budżetu Gminy Piaseczno przy wsparciu finansowemu samorządu Województwa Mazowieckiego wsparcia gminy Program realizuje Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie. Program będzie realizowany minimum do 2022 roku.
Dodaj komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?Nie krępuj się!